top of page

Задължително четиво за всеки, който има близък страдащ от тревожно разстройство!!!


семейство подкрепа възстановяване паник атаки тревожност депресия

Би било добре да прочетете цялата книга "Другото лице на паниката", тъй като ще успеете, доколкото е възможно, да „погледнете” през очите на Човек, страдащ от паническо разстройство /пр/. Вярвам, че тя ще ви позволи да разберете както него самия, така и поведението му в определени ситуации


Все пак мога да обособя няколко ключови неща, от които вашият близък, преминаващ през тревожно разстройство, има нужда:


1. Търпение - най-обикновени и прости неща от ежедневието, които вие вършите с лекота, изискват максимална мобилизация, и неимоверни усилия за вашия близък. Бъдете наясно, че възстановяването се случва на етапи. Не го/я пришпорвайте, напротив – постарайте се да бъде спокоен/на около вас.


2. Изслушване – той/тя има нужда най-вече от това. Старайте се да не го/я обвинявате в слабост или неспособност. Често поради страх, че точно това ще се случи, те не смеят да се разкрият или се срамуват. Има някои реплики, които е желателно да избягвате. „Нищо ти няма”, „Ще се оправиш”, „Стегни се”. Докато се опитвате да убедите някого с пр, че „няма от какво да се страхува”, го напрягате още повече, тъй като той това го знае много добре и сам. И точно фактът, че няма от какво да се страхува, а е уплашен до смърт, го кара да се чувства толкова зле. „Преиграваш” е едно от най-лошите неща, които можете да кажете на Човек с пр, особено по време на па. Всички тези реплики карат близкия ви да се чувства още по-сам и още по-неразбран.


3. Подкрепа - когато той/тя ви каже, че е открил някаква нова посока – от вас се иска да го/я изслушате, подкрепите и насърчите. Нищо повече! Не го/я облекчавайте, не изземвайте функциите му/й. Освен че това ще забави възстановяването му/й, твърде възможно е накрая да излезете и виновни. Не му/й давайте „готови” решения и не го подтиквайте прекалено настоятелно да работи върху себе си. Промяната не става „насила”. Човек трябва да е узрял за нея. Колкото и да искате да му/й помогнете, колкото и да са добри намеренията ви..., ако той/тя не е готов/а, ако сам/а не желае да се промени - то НИКОЙ, БЕЗ ИЗКЛЮЧЕНИЕ, не може да му/й помогне.


4. Бъдете добрия пример за своя близък – със своето възприятие за Живота, с поведението и действията си. В такъв случай той вероятно би бил по-мотивиран да се развива, да се променя, да израства. Ако вие сте Човек, който уважава и обича себе си – той ще има избор да се поучи от вас.

Обобщено и накратко: изслушвайте го/я с търпение, подкрепяйте го/я в инициативите му/й да работи върху себе си и просто го/я обичайте, обичайки себе си преди това.


Паническото разстройство е предизвикателство не само в Живота на Човека, когото обичате и който страда от него. И както има причина, пр да се случи точно на него, вероятно има причина паническо разстройство да се случи именно на ваш близък, а не на нечий друг...


Може би е нужно и вие да научите, да осъзнаете и промените нещо в Живота си?!?





TAGS

bottom of page